Мери при пристигането си в клиниката
Преди седмици ви разказахме за дребно котаче, което повече от 20 дни бе оцелявало с лошо пострадали задни крачета.
Знаехме, че да помогнем на Мери нямаше да е никак лесно - трябваше да стабилизираме маца, да отстраним некротизиралите тъкани в долната част на задните ѝ лапи и веднъж вече преборили се за живота ѝ, да поставим бионик протези в крачетата ѝ.
Но спасяването на Мери, приятели, се оказа много по-трудно от това на Сър, Пух, Стивън или Филипа, дори.
Мери, докато се бореше за живота си в клиниката
Снимка:Цветелина Костова
Няколко дни след като Мери се озова при нас, маца загуби апетит, внезапно отпадна, прояви неврологични отклонения, стана напълно неадекватна и почти седмица, докато екип от лекари се бореше за нея, тя се люшкаше между живота и смъртта.
Силна анемия, инфекция и вероятен дефицит на витамин Б, се опитваха да убият малката, тежаща едва 1.2 кг и загубила почти всяка воля за живот, Мери.
Какво съхрани Мери през тази толкова тежка седмица, не знаем. Но маца не се предаде. Вместо това първо започна да отговаря, когато се обръщахме към нея, след това стана адекватна, започна да се изправя, а най-сетне - и да се храни сама.
Единствено задните крачета на Мери оставаха неестествено изпънати, обърнати под колената не назад, а напред. Причината - увреден седалищен нерв, отговорен за сгъването на задните лапи в колената.
Неестествената позиция на задните крачета на Мери
Снимка:Антония Станчева
Знаете ли какво се случва с мускулите, когато дълго време останат в една позиция и без да се движат? Първо атрофират, след това се втърдяват, докато в един момент не загубят свойствата си необратимо.
Не-обра-ти-мо. Или иначе казано - не съществуват нито терапия, нито рехабилитация, които да възстановят работата на седалищния нерв и да върнат остатъка от задните лапички на Мери в правилна позиция.
Това означава, че в задните лапички на Мери не можем да поставим бионик протези. Така трябва или да евтаназираме маца или да я оставим да живее с частично ампутирани, неработещи задни крачета.
Някои животни с частично ампутирани лапи успяват да се приспособят и да живеят без постоянно разранени тъкани в крачетата. Не и Мери, приятели.
Въпреки предпазните превръзки и ограниченото движение, през последните няколко седмици маца постоянно разраняваше лапите си.
Така Мери не може да живее в това състояние, а за нас остава...да я евтаназираме.
Ако посетите Мери в клиниката, с вас ще се случи следното: първо, ще се изненадате колко е малка (Мери все още е с размерите на 6 месечно коте); след това - колко е мила (въпреки всичката болка, маца остава бекрайно доверчива); и накрая, когато си тръгнете, една мисъл няма да ви напуска, а именно как да евтаназирате коте, което не си отива.
В съвременната медицина не съществува средство, с което да помогнем на маца. Затова, ако не искаме да убием Мери, трябва да създадем такова.
Работим с невероятни лекари и заедно с тях в идните седмици ще се опитаме да спасим живота на Мери, като поставим специални титаниеви импланти в крачетата ѝ и към тях, вместо външни протези, наподобяващи лапи, прикрепим отново специални мобилни протези, така че Мери да може да се движи, без да унищожава тъканите в крачетата си.
Дали ще успеем? Не знаем.
Ако се справим, ще сме спасили живот. Ако ли не, ще сме опитали, а понякога да опиташ е единственото правилно нещо.
Приятели, моля, помогнете ни и дарете за крачетата на Мери тук:
Пейпал: | ![]() |
КИН в ePay.bg: | 1576892949 |
Банка: | СНЦ Летс Адопт България Първа Инвестиционна Банка IBAN: BG73FINV91501215604267 BIC: FINVBGSF Основание: За Мери, 55274 |
Също можете да дарите 1,00 лв като изпратите съобщение на номер 17777 с текст DMS ADOPT или да заплатите част от разходите на Мери на място в Централна ветеринарна клиника за пациент с 55274.
* За Мери се бори д-р Златинов.
* Новини за Мери ще публикуваме на нашата котешка Фейсбук страница. Моля, харесайте и се присъединете към Летс Адопт.
* Координатор на случая на Мери е Диана.